علت سرد و گرم شدن آب پکیج

پکیج گرمایشی آب یک سیستم کارآمد و مدرن برای فراهم آوردن گرمایش و آب گرم در منازل و ساختمان‌ها است. این سیستم، یک دستگاه کامپکت و همه‌کاره است که گرمایش و تولید آب گرم مصرفی را در یک واحد ترکیب می‌کند. علاوه بر فضای کمتری که اشغال می‌کند، این پکیج‌ها به دلیل کارایی بالا، نصب آسان، و کاهش هزینه‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند.

یکی از مشکلاتی که تقریبا بدون شک بسیاری از مصرف کنندگان پکیج با آن مواجه می شوند، مشکل سرد و گرم شدن آب پکیج گرمایشی است.مشکلی که مسلما برای همگی ناخوشایند است به خصوص هنگام استفاده از آب گرم در حمام.

این مشکل در تمامی مدل های پکیج علت های مشابه دارد.پس علت سرد و کرم شدن آب پکیج بوتان یا ایران رادیاتور فرقی با علت این مشکل در سایر برند پکیج ها ندارد و تنها با دانستن و رفع علت بروز این مشکلات میتوانید از داشتن آب گرم یکنواخت در پکیجتان لذت ببرید.

در این مقاله  قصد داریم تا بفهمیم علت سرد گرم شدن اب پکیج شوفاژ دیواری چیست؟ رفع مشکل سرد و گرم شدن اب پکیج به چه صورت است؟سعی میکنیم علت بروز  این مشکل را در پکیج ها بررسی کنیم و به شما راهکار رفع این مشکل را نیز آموزش دهیم.پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

موردی که باید که باید در ابتدا بدانید اینست که علت گرم نشدن آب در پکیج دیواری متفاوت از سرد و گرم شدن اب پکیج است.

دلایل متفاوتی برای سرد و گرم شدن آب پکیج وجود دارد که به طور خلاصه به بعضی از آنها اشاره می‌کنیم: 

  • رسوب گرفتن مبدل ثانویه و مبدل اصلی
  • تنظیم نبودن شعله دستگاه
  • خرابی و دقت پایین سنسور آب گرم مصرفی (NTC)
  • خرابی فلوسوئیچ یا خرابی فلومتر و اشتباه اعلام کردن دبی
  • خرابی پمپ

 

عامل بیرونی سرد و گرم شدن آب پکیج

اول به بررسی علتی می پردازیم که به خود پکیج مربوط نمیشود و در واقع عاملی بیرونی دارد که همان نوسان در حجم آب ورودی به پکیج است.

 راهکار: کاری که باید انجام بدید بررسی فشار اب ورودی به واحد مسکونی تان است که نوسان نداشته باشد.

یکی از علت های سرد و گرم شدن آب پکیج همین پمپ آب ساختمان است. گاهی پیش میاید که بدلیل تنظیم نبودن پمپ آب ساختمان، یا بطور دقیق تر خرابی دیافراگم منبع انبساط پمپ ساختمان، آب ورودی نوسان دارد .نوسان زیاد در خروجی آب، یکی از دلایل سرد و گرم شدن اب پکیج میباشد که با تعمیر پمپ آب ساختمانیا تعویض دیافراگم پمپ مشکل حل میشود.

 

علت سرد گرم شدن آب پکیج گرمایشی

 

رسوب گرفتن مبدل:

شایع ترین و مهمترین علت سرد و گرم شدن اب پکیج را می توان این علت دانست.یعنی رسوب گرفتن مبدل های پکیج

در پکیج تک مبدله: رسوب گرفتن مبدل اصلی عامل این مشکل است.

در پکیج دو مبدله : رسوب گرفتن مبدل ثانویه در اغلب مواقع عامل اصلی محسوب می شود.

 راهکار: با سرویس و اسید شویی مبدل اصلی در پیکج های تک مبدله و مبدل اصلی و ثانویه در پکیج های دو مبدله می توان مشکل سرد و گرم شدن آب مصرفی را تا حد زیادی برطرف کرد.

این راهکار در غالب مواقع بهترین و تاثیرگذارترین راه برای حل مشکل ذکرشده محسوب میشود.البته این مورد را در نظر داشته باشید که رسوب گرفتن بیشتر در مبدل های پیش میاید که حداقل یک تا دوسال از کارکردشان با توجه به نوع آب منطقه مورد استفاده، گذشته باشد.

توصیه میکنیم با توجه به خطرناک بودن استفاده از اسید به خصوص برای افراد ناشی و همچنین استفاده از آن در منزل به دلیل انتشار گاز سمی ، این کار را به تعمیرکار حرفه ای بسپارید تا از عوارض و صدمات ناشی از استفاده نادرست از آن چه به دستگاه و چه به سلامتی خودتان جلوگیری کنید.

 

رسوب مبدل حرارتی پکیج

 

تنظیم نبودن شعله پکیج:

 

در صورتی که شعله پکیج کوتاه و یا بلند باشد و از میزان استاندارد خودش فاصله داشته باشد، باز با مشکل سرد و گرم شدن آب مواجه می شود.استاندارد میزان ارتفاع شعله برای پکیج در شعله کوتاه : یک سوم ارتفاع محفظه احتراق و برای شعله بلند: دو سوم(2/3) محفظه احتراق است.نشانه به هم خوردن تنظیم شعله  نیز اینست که که آب به اندازه کافی گرم می شود ، دما به سرعت به بالای 60 می رسد و دستگاه برای چند لحظه خاموش می شود و این روند مدام تکرار می شود و می بینید که زمانی که در حمام در حال دوش گرفتن هستید اب مرتبا سرد و گرم  می شود.

راهکار: با بررسی میزان شعله توسط متخصص و تنظیم میزان شعله پکیج به کمک دستگاه فشار سنج میلی بار، می توان این مشکل را حل نمود.بشدت توصیه می کنیم هرگز خودتان سراغ تعمیر و تنظیم این بخش نروید و کار را به یک تعمیرکار حرفه ای و متخصص بسپارید.

خرابی سنسور آب گرم مصرفی (NTC):

 

سنسور آبگرم مصرفی وظیفه اعلام دمای آب به برد پکیج را دارد.در صورتی که دقت این سنسور کاهش پیدا کرده باشد، دمای اعلام شده به برد اشتبه باشد و برد با تشخیص اشتباه، دمای آب پکیج را بسیار داغ تشخیص داده و برای لحظاتی شعله را خاموش میکند.لذا اب سرد شده و سپس مجدد پکیج روشن شده و اب داغ می شود و این مورد مدام تکرار می شود.لذا مشکل سرد و گرم شدن اب را احساس می کنید.

خرابی سنسور آب گرم مصرفی (NTC)

 

 راهکار: با تعویض سنسور آب گرم مصرفی یا همان ترمیستور، تشخیص دمای آب به درستی صورت می گیرد و درست در دمای انتخابی پکیج خاموش یا روشن می شود، لذا دیگر مشکلی از بابت سرد و گرم شدن آب ندارید.

 

خرابی فلوسوئیچ یا فلومتر:

 

فلومتر در پکیج وظیفه چک کردن دبی (مقدار آب جا به جا شده در یک مکان و مدت زمان معلوم) را دارد.در صورت خرابی این قطعه دستگاه گزارش اشتباهی از میزان دبی آب را دریافت می کند و درنتیجه برد دستور خاموش و روشن شدن دستگاه را به اشتباه صادر میکند.

در واقع این مشکل بیشتر زمانی پیش میاید که شما هر زمان که آب گرم را باز میکنید آب گرم مناسبی را دریافت میکنید و آب بخوبی گرم می شود ولی هنگامی که میخواهید با آب سرد آن را مخلوط و معتدل کنید، آب به جای معتدل شدن سرد میشود.در این زمان در اولین قدم به دنبال این قطعه بروید و از صحت کارکرد آن مطمئن شوید.

دقت داشته باشید که وجود لوله کشی صحیح در ساختمان نیز بسیار بر این مشئله تاثیرگزار است.زیرا با مناسب نبودن لوله کشی ساختمان، در صورت استفاده همزمان از چند شیر آب، دبی آب پکیج از محدوده دبی دستگاه خارج شده و دستگاه توان گرم کردن مناسب آب برای استفاده همزمان را ندارد.لذا این مشکل نیز بر سرد و گرم شدن آب بسیار تاثیرگزار است.

 

راهکار: با بررسی سلامت و کارکرد درست فلومتر یا فلوسوئیچ می توان مطمئن شد که آیا عامل سرد و گرم شدن آب، خرابی این قطعه بوده یا خیر.درصورت خرابی، با تعویض با نمونه مشابه همان دستگاه مشکل رفع خواهد شد.

 

 

خرابی پمپ:

خرابی پمپ یا تنظیم سرعت پمپ روی حالت کند، یکی از دلایل احتمالی سرد و گرم شدن آب پکیج است.  این مشکل را بیشتر در پکیج های دو مبدله میتوان یافت زیرا در پکیج‌های تک مبدل، پمپ در حالت آب گرم مصرفی درگیر نیست.البته این مشکل کمتر پیش میاید.

 

راهکار: با سرویس و تعمیر پمپ در صورت خرابی میتوان مشکل را حل نمود.

 

خرابی پرشر سوئیچ هوای پکیج:

پرشر هوا یکی از قطعات مهم در پکیج محسوب می شود.این قطعه وظیفه کنترل فشار هوا را در پکیج بر عهده دارد. اگر به هر دلیلی پرشر هوا معیوب باشد، این احتمال وجود دارد که به‌طور مرتب قطع و وصل شود. همین امر باعث می‌شود که شعله پکیج خاموش و روشن شود. در نتیجه، آب پکیج سرد و گرم می‌شود.

راهکار: این مشکل نیز مانند مورد قبلی که باعث شرد و گرم شدن آب شود، به‌ندرت اتفاق می‌افتد، اما ممکن است رخ دهد. اگر با این مشکل مواجه شدید، باید پرشر هوا را تعویض کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *