علت آبگیری مداوم و تخلیه هم‌زمان ماشین لباسشویی

علت آبگیری مداوم و تخلیه هم‌زمان آب

در ماشین لباسشویی دقیقا چیست؟

ممکن است در حال حاضر که این مقاله را می خوانید با این مشکل مواجه شده باشید.اینکه حتی با وجود اینکه لباسشویی را از برق جدا کرده اید ، باز آبگیری مداوم ماشین لباسشویی رخ می دهد. و یا حتی در زمان کار ، ماشین لباسشویی به صورت همزمان در حال تخلیه آب و آبگیری است.

در این مقالیه توضیح می دهیم علت آبگیری مداوم و تخلیه هم زمان ماشین لباسشویی چیست و چه اقداماتی را باید جهت رفع این مشکل انجام دهید.

علت قطع نشدن اب ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی در یک روند چند مرحله ای کار شستشو البسه را انجام میدهد.

آبگیری ، چرخش لباس ها، وارد کردن شوینده به درام، تخلیه آب و نهایتا” چرخش سریع خشک کن .برای آشنایی با نحوه کار ماشین لباسشویی کلیک کنید.

تمامی این مراحل توسط تایمر یا برد الکترونیکی کنترل میشوند. وجود ایراد در یکی از قطعات ماشین لباسشویی منجر به بهم ریختن زمان شروع  و مدت اجرای هر کدام از این برنامه ها میشود.

جهت عیب یابی این مشکل ، کافیست 5 موردی را که توضیح میدهیم بررسی نمایید.

۱. خرابی شیر ورودی آب یا شیر برقی لباسشویی

شیر برقی یا شیر ورودی آب شاید شایعترین علت بروز این مشکل است.این قطعه وظیفه تامین آب سرد و گرم ورودی به ماشین لباسشویی جهت برنامه های آبگیری و شستشو را عهده دار است.

هر شیر برقی یک بوبین الکتریکی دارد که خود توسط برد الکترونیکی یا تایمر و هیدرواستات کنترل میشود.گاهی هنگام شستشو و یا تخلیه متوجه میشوید که دستگاه در حال آبگیری است.در این حالت این امکان وجود دارد که بوبین شیر برقی در حالت باز گیر کرده باشد.

تنها راه چاره برای رفع این مشکل ، تعویض شیر برقی است.لازم است بدانید که شیر برقی قابل تعمیر نیست.

شیر برقی ماشین لباسشویی

چطور متوجه بشویم که شیر برقی خراب است؟

اگر هنگام کار ،ماشین لباسشویی را از برق بکشید و آبگیری همچنان ادامه داشته باشد، شیر برقی قطعا معیوب است و باید تعویض شود.

ولی اگر جریان آب قطع شد مشکل به قطعات کنترل‌کننده شیر برقی یعنی برد و تایمر یا هیدرواستات مربوط است.

این نکته را اضافه کنیم که عدم آبگیری ماشین لباسشویی هم میتواند ناشی از خرابی شیر برقی باشد.

شیر برقی در قسمت بالایی و پشت ماشین لباسشویی قرار دارد.

۲. آسیب‌دیدگی تایمر یا برد کنترل الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی یا تایمر یکی دیگر از قطعات تاثیر گذار در آبگیری مداوم لباسشویی است.

ارسال فرمان اشتباه یا در تایم نا مناسب از برد یا تایمر به قطعاتی مثل شیر برقی یا پمپ می تواند باعث بروز این مشکل شود.در این حالت یا شیر برقی مدام در حال ابگیری قرار می گیرد و یا همزمان با آبگیری فرمان اشتباه به پمپ موجب تخلیه همزمان آب می شود.

حتما بخوانید!
عیب یابی ماشین ظرفشویی

تعمیر این قطعه حساس امری کاملا تخصصی است و باید به متخصصان تعمیر ماشین لباسشویی سپرده شود.

۳. خرابی سنسور سطح آب یا هیدروستات علت آبگیری مداوم و تخلیه هم‌زمان ماشین لباسشویی

هیدرواستات کنترل کننده میزان سطح آب موجود و ورودی به ماشین لباسشویی است.این قطعه به کمک برد یا تایمر فرمان باز و بسته شدن شیر برقی را صادر میکنند.

هیدرواستات پشت کنترل پنل نصب شده و با شلنگ مخصوص به مخزن لباسشویی وصل شده است. هرگاه آب ورودی به مخزن به سطحی معین برسد، هیدروستات فرمان توقف را به شیر برقی ارسال می‌کند.

خرابی هیدروستات منجر میشود  که سیگنال اشتباهی به شیر برقی صادر شود و هنگام آبگیری شیر برقی باز بماند.معمولا پارگی و نشتی شیلنگ هیدرواستات ، یا خرابی میکروسوئیچ آن موجب این اشکال می شود.

در صورتی پارگی، شیلنگ قابل تعویض است و اگر ایراد از شیلنگ نباشد ، باید به فکر تعویض میکروسوئیچ باشید.

علت مشکل تخلیه و آبگیری همزمان ماشین لباسشویی

گاهی همانطور که در بالا هم اشاره کردیم آب بطور همزمان به لباسشویی وارد و از سمت دیگر تخلیه میشود.ورود آب از طریق شیر برقی و تخلیه آب از سمت پمپ تخلیه صورت می گیرد.

موارد مربوط به شیر برقی را در علت آبگیری مداوم و تخلیه هم زمان ماشین لباسشویی بررسی کردیم. حال بررسی می کنیم چه عاملی سبب تخلیه آب بصورت همزمان میشود.

۴. خرابی پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در میان خرابی ها ماشین لباسشویی، اصطلاحی به نام سیفون شدن وجود دارد.بدین معنی که مسیر  پمپ تخلیه لباسشویی به دلایلی باز مانده و آب تخلیه می شود.

این مشکل سبب می شود هنگام آبگیری بدون روشن شدن پمپ و شنیدن صدای پمپاژ ، آب از مسیر تخلیه خارج شود.در این حالت هرگز آب به حد نصاب کافی برای شروع عملیات شستشو نمی رسد.لذا دستگاه مدام در حالت آبگیری قرار می گیرد.

معمولا به دلیل گیر افتادن تکه پارچه یا لباس در قسمت پمپ و یا گیر کردن پمپ و خرابی در مکانیزم آن ، پمپ باز می ماند.

پمپ تخلیه یا درین ماشین لباسشویی

باز کردن و عیب یابی این قطعه نیاز به تخصص دارد زیرا بارها مشاهده شده که افراد خود به بازکردن پمپ اقدام کرده اند.در نتیجه به علت ناشی بودن موجب شکستگی پوسته ، پارگی شیلنگ های رابط و ..این قطعه مهم شده اند.

برای بررسی و تعویض تخلیه پمپ لباسشویی کافیست سفارش تعمیرتان را ثبت کنید.

۵. ارتفاع نامناسب شلنگ تخلیه علت آبگیری مداوم و تخلیه هم‌زمان ماشین لباسشویی

آب در ماشین لباسشویی از طریق شیلنگ تخلیه به فاضلاب وارد میشود.حداقل ارتفاع مجاز برای نصب شیلنگ تخلیه حداقل 60 سانتی متر می باشد.

علت این ارتفاع این است که در صورتی که سیستم فاضلاب پایین تر از سطح آب داخل لباسشویی قرارگیرد، به دلیل گرانش آب داخل لباسشویی تخلیه می شود.لذا بهتر است هنگام نصب به این موضوع دقت شود تا سیستم آبگیری دچار اختلال نشود.

اگر با انجام راه‌حل‌های گفته شده، قادر به عیب‌یابی و رفع مشکل آبگیری مداوم لباسشویی نبودید، می‌توانید با مجموعه آوین فیکس برای سرویس و تعمیرات دستگاه تماس بگیرید.

مجله

آخرین نوشته ها

علت سرد و گرم شدن اب پکیج
علت سرد و گرم شدن آب پکیج

پکیج گرمایشی آب یک سیستم کارآمد و مدرن برای فراهم آوردن گرمایش و آب گرم [...]

حتما بخوانید!
عیب یابی یخچال فریزر
سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *