قطعات ماشین ظرفشویی

قطعات ماشین ظرفشویی در مجموعه ای هماهنگ و منظم ، کار شستشوی ظروف را به خوبی انجام میدهند. بطور کل قطعات ماشین ظرفشویی در سه بخش دسته بندی میشوند ،که فرایندی برنامه ریزی شده را دنبال میکنند.

فرآیندی که توسط برد الکترونیکی و انتخاب مصرف کننده تنظیم میشود.

در زیر این بخشها را که شامل قطعات : ( کنترل کننده – انتقال دهنده – مصرف کننده ) است را معرفی میکنیم.

قطعات کنترل ‌کننده :

همانطور که از نام این قطعات پیداست وظیفه آنها کنترل پیوسته شرایط دستگاه است تا درصورت بروز یا وجود مشکل در ماشین ظرفشویی با متوقف کردن عملکرد دستگاه از ورود آسیب جدی‌تر به دستگاه جلوگیری کنند.

این قطعات شامل:

 • ترموستات
 • شیربرقی
 • بردالکتریکی
 • هیدروستات
 • تایمر
 • پانل انتخاب‌گر برنامه
 • میکروسوئیچ
 • سوئیچ فشار بالا
 • سنسور مخزن نمک و مایع جلادهنده
 • سنسورهای : نشتی آب ، کدری آب ، فلومتر و ..

قطعات رابط یا انتقال‌ دهنده:

این قطعات رابط بین قطعات مصرف کننده و کنترل کننده هستند.این ارتباط با انتقال فرمان یا پیام بین قطعات مصرف کننده و کنترل کننده صورت میگیرد.

این قطعات شامل:

 • سیم ها
 • سوکت ها
 • کابل های موجود در دستگاه 

قطعات مصرف‌ کننده :

این قطعات در واقع با وصل شدن جریان برق و روشن شدن دستگاه وارد چرخه شستشو میشوند و هر کدام وظیفه خود را انجام میدهند.

این قطعات شامل:

 • جت پمپ
 • پمپ تخلیه
 • المنت حرارتی
 • موتور سنکرون
 • مخزن مایع شستشو و جلادهنده

آوین فیکس

مجموعه آوین فیکس، اولین مجموعه ارائه دهنده خدمات تعمیرات لوازم خانگی بر پایه و بستر اینترنت در استان کرمانشاه است.این مجموعه با کمک برترین متخصصان تعمیرات لوازم خانگی در سطح استان اقدام به خدمت رسانی به همشهریان عزیز نموده است.

تضمین کیفیت خدمات خدمات، تسریع در خدمت رسانی، انجام خدمات در محل مشتری، سهولت در ثبت سفارش، آموزش عیب یابی و ….. تنها گوشه ای از خدمات با ارزش این شرکت به همشهریان عزیز است.

عیب یابی ماشین ظرفشویی، تعمیر ماشین ظرفشویی، و…. موضوعاتی است که توصیه میکنیم این مطالب را نیز مطالعه نمایید.

سفارشتان را ثبت کنید

شیربرقی

شیر برقی ماشین ظرفشویی,قطعات ماشین ظرفشویی

این قطعه عملکردی مشابه شیر برقی در ماشین های لباسشویی را دارد.وظیفه این قطعه ، کنترل ورود آب شهری به درون دستگاه است.این عمل توسط قطع و وصل جریان الکتریکی وارد شده به شیر برقی انجام میشود که کنترل آن بر عهده قطعه ای یا سنسوری یه نام هیدرواستات است.تا قبل از رسیدن فرمان به شیر برقی آب پشت ورودی دستگاه بلوکه میشود و به محض روشن شدن دستگاه جهت عمل شستشو با صدور فرمان از برد ، جریان برق به شیر برقی رسیده و مسیر ورود آب باز میشود.

شیر برقی  خود از قطعاتی تشکیل شده است: بدنه شیر برقی ، صافی آب ورودی ، لاستیک فشار شکن، هسته فلزی متحرک، ممبران، سیم پیچ مقاومت، اتصال آب ورودی، فنر، لاستیک سر هسته

پمپ تخلیه

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی,قطعات ماشین ظرفشویی

پمپ تخلیه قطعه ای است که وظیفه تخلیه آب کثیف حاصل از شستن ظرفها را برعهده دارد.این قطعه در زیر محفظه شستشو در کف دستگاه نصب میشود و توسط فیلترهایی از ورود تکه های غذا و آشغال به این قطعه ، جلوگیری و محافظت میشود.بدیهی است عملکرد مناسب دستگاه تا حد بسیار زیادی به سلامت و درست کار کردن این قطعه بستگی دارد.در صورت بروز مشکل در پمپ تخلیه،ماشین ظرفشویی روشن نمی شود و یا در حین کارکرد برنامه را متوقف می کند.

اجزای تشکیل دهنده پمپ تخلیه: پروانه تخلیه ، کیت تخلیه مغناطیسی ، دریچه تخلیه ( اب از این ناحیه خارج می شود ، در صورتی که رسوب و بقایای مواد غذایی در این ناحیه موجود باشد از خروج اب جلوگیری می کند بنابراین از تمیز بودن این قسمت اطمینان حاصل کنید ) ، موتور پمپ تخلیه ، شلنگ تخلیه ( برای تمیز کردن آن را از ماشین ظرفشویی و سینک جدا کنید و تمیز کنید )، توپ کنترل پلاستیکی کوچک که در دریچه کنترل تعبیه شده است ( در صورت انسداد مانع از تخلیه اب می شود ).

حتما بخوانید!
عیب یابی ماشین ظرفشویی

مخزن نمک و رزین

مخزن نمک و رزین ماشین ظرفشویی,قطعات ماشین ظرفشویی

این قسمت در واقع بصورت مجموعه ای است که در کف دستگاه قرار میگیرد.مخزن نمک و مخزن رزین در کنار هم قرار میگیرند.بین این دو قسمت یک شیر برقی وجود دارد.

در این واحد آب به محفظه نمک وارد میشود و با نمک در زمان احیاء که معمولا پنج دقیقه آخر زمان شستشو است ، مخلوط میشود  و به کمک جریان برقی که به شیر برقی وارد میشود ، به داخل محفظه رزین راه پیدا میکند.وظیفه رزین گرفتن یونهای کلسیم و منیزیم از آب است.این یونها دلیل سختی آب هستند که به شکل رسوب بر روی ظروف قرار میگیرند.

بنابراین رزین که با پوششی از یونهای سدیم است ، یونهای سخت کلسیم و منیزیم را از آب گرفته و جای آن یون سدیم آزاد میکند.پس از مدتی سطح رزین از یونهای نامبرده پر میشود و باید رزین احیا شود.نمک مخصوص ماشین ظرفشویی (سدیم کلرید با خلوص بالا) با تامین سدیم برای رزین موجب احیای رزین میشود.

شورآبه حاصل شده ( مخلوط آب و یونهای کلسیم و منیزیم جدا شده از سطح رزین ) در پایان کار ،بدون برخورد با ظروف از دستگاه خارج میشود.

هیدروستات

هیدروستات ماشین ظرفشویی,قطعات ماشین ظرفشویی

هیدروستات  در ماشین ظرفشویی جزء قطعات کنترل کننده است.نقش کنترل‌ سطح آب ورودی به ماشین ظرفشویی و جلوگیری از بیش از حد پر شدن آب داخل ماشین ظرفشویی  و سر ریز شدنش می‌شود.

معمولا در ماشین های ظرفشویی این قطعه به صورت دو قلو (دو عدد کنار هم ) نصب شده است. هیدروستارت در ماشین ظرفشویی در سه دوره ی زمانی  کار می کند:

اولین دوره ، زمانی است که دیگ ماشین ظرفشویی خالی است

دوره بعد :زمانی است که دیگ ماشین ظرفشویی در حال پر شدن است

ور در نهایت زمانی که دیگ پر شده است ، که در این حالت دستور قطع جریان برق را به شیر برقی صادر و از ورود آب بیشتر به دستگاه جلوگیری میشود.

محفظه شوینده 

مخزن مایع جلادهنده

محفظه شوینده و مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی,قطعات ماشین ظرفشویی

محفظه جاپودری و مخزن مایع جلادهنده در کنار هم مجموعه ای را تشکیل میدهند که در ماشین ظرفشویی بر روی قسمت داخلی درب نصب میشوند.محفظه شوینده دارای یک رله مغناطیسی است که با برق 220 ولت AC کار میکند.در مرحله اول این رله مغناطیسی درب جا پودری یا جا قرصی را باز میکند و در مرحله دوم ، انتهای کار مایع جلادهنده را مکش و به داخل ماشین ظرفشویی تزریق میکند.

محفظه مایع جلادهنده در کنار محفظه جا پودری قرار دارد که درب آنرا میتوان با چرخش پادساعت گرد باز کرد.وظیفه مایع جلادهنده تسریع در خشک شدن ظروف و همچنین شفاف نمودن ظروف است.

در هنگام استفاده از قرص جرمگیری برای ماشین ظرفشویی ، باید آنرا در محفظه مواد شوینده قرار دهید.

هیتر

هیتر ماشین ظرفشویی,قطعات ماشین ظرفشویی

هیتر یکی از مهمترین قطعات موجود در ماشین ظرفشویی است که اهمیت بسیار بالایی در عملکرد صحیح دستگاه در شستن ظروف دارد.این وسیله باعث گرم شدن آب برای شستن و حل کردن چربی ها از سطح ظروف میشود و همچنین وظیفه گرم کردن هوای مکش شده به داخل جهت خشک کردن در پایان عملیات شستشو را بر عهده دارد.

این قطعه به دلیل حساسیت بالایی که در عملکرد دستگاه دارد، خرابی خود را به صورت ارور در برد ماشین ظرفشویی نمایان میکند.همچنین از کثیفی و خشک نشدن ظروف میتوان به درست کار نکردن این قطعه پی برد.

معمولا در صورت خرابی این قطعه ، امکان تعمیر آن به دلیل حساسیت های بالا فراهم نیست .بنابراین در صورت خرابی هیتر باید آنرا تعویض نمود تا عملکرد دستگاه دچار اختلال نشود.

حتما بخوانید!
نحوه کار ماشین ظرفشویی

۱ دیدگاه برای “قطعات ماشین ظرفشویی

 1. حسین حیدری :

  من ظرف شویی الجی مدل ۵۱۲ دارم آکبند ۳یار ظرفها را شسته بعد از اتمام کار از زیر محفظه جلا مایع جلا نشتی می‌کنه چطور میتونم درستش کنم گارانتی رسمی هم نداره آیا باید درب ظرف شویی را کلا باز کنم یا فقط پیچهای رویه استیلش را باز کنم که به محفظه جلا دست پیدا کنم آیا واشری چیزی داره خراب شده باشه که نشتی میکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *